Advertisement

Yatırımcıların merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazla önlem alacağı beklentisi üzerinde Avrupa Borsaları 5. haftasının da yukarıda tamamladı. Stoxx Europe Endeksi'ndeki kazançlar toparlanma karşısındaki risklerin devam ettiği endişeleriyle azaldı.

Fransız Arkema SA yüzde 15 artış kaydetti. Airbus SAS uçaklarının İngiliz parça üreticisi GKN Plc, Volvo AB'nin uçak motoru birimini satın almasının ardından yüzde 15 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi bu hafta yüzde 1.3 kazançla 254.4 puana yükselerek, Ocak'tan bu yana en uzun süreli kazançlarına işaret etti. Avrupalı liderlerin İspanyol bankalarının geri ödeme kurallarını kolaylaştırması ve İtalya'ya da olası yardım şartlarını gevşetmesinin ardından endeks, 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden yüzde 8.8 yükseldi.

İngiltere'nin parasal genişlemesi, Çin'in beklenen faiz indirimi ve AB zirvesinden kalan iyi beklentilerin piyasaları desteklediğini belirten Crossbridge Capital'ın yatırım müdürü Manish Singh, kötü haberlerin de bazen yardımın yolda olduğunu düşürmesinden ötürü iyi bir haber olarak algılandığını söyledi.

18 Avrupa borsasının 11'i bu hafta yukarıda seyretti.

İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 1.6 yükselirken; Fransa'daki CAC 40 Endeksi yüzde 0.9, Alman DAX Endeksi yüzde 0.1, İtalya'nın FTSE MIB Endeksi yüzde 3.8 ve İspanya'daki IBEX Endeksi yüzde 5.1 geriledi.