Advertisement

Tarımdışı istihdam verilerinin yavaşlayan ekonomiye ilişkin endişeleri artırmaı ve Avrupa'daki borç krizinin çözümüne yönelik hamlelerin yatırımcıları memnun etmemesiyle New York Borsası haftanın son işlem gününde kazançlarını sildi ve ekside kapandı.

Sanayi ve finansal sektörler yüzde 1.2'nin üzerinde kayıpla S&P 500 Endeksi'nde en sert düşüş kaydeden gruplar oldu.

JP Morgan Chase&Co., Bank of America Corp. ve General Electric Co., Dow Jones Endeksi'ndeki düşüşe öncülük etti. Netflix Inc., bir analistin, şirketin müşterilerinin kablo ve TV'lerinkini aştığını söylemesinin ardından yüzde 20 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 1,354.68 puana gerileyerek, bu yılki kazançlarını yüzde 7.7'ye azalttı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 12,772.47 puana indi. Avrupalı liderlerin borç krizinin kontrol altına alınmasına yardımcı olacağına iişkin iyimserlikle küresel hisseler geçtiğimiz hafta yükseldi.

İstihdam raporunun en önemli veri olduğunu ve sağlıklı görünmediğini, bunun da hisseleri olumsuz etkilediğini belirten Federated Investors Inc.'in fon yöneticilerinden Lawrence Creatura, Avrupa'nın beklentiler bakımından bir "yo-yo" gibi göründüğünü söyledi.

S&P 500 Endeksi, tarımdışı istihdamın Haziran'da beklentinin altında kalmasıyla son seansında bu haftaki yüzde 0.4'lük kazançlarını sildi.