Advertisement

Rum basın haberlerine göre, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Kıbrıs Rum Kesiminin Rusya'dan 5 milyar euro kredi talep ettiği bilgisini dün doğruladı.

Siluanov, Rum kesiminin kredi için yalnızca Rusya'ya başvuru yapmadığını, aynı zamanda AB'ye de başvuruda bulunduğunu ve orada da bu talebin değerlendirilmekte olduğunu belirtti.

Rusya'nın, Kıbrıs Rum Kesiminin kredi talebini, AB'de konuyla ilgili yapılacak olan müzakereleri baz alarak değerlendireceği belirtildi.

Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis de, Rusya'dan kredi talep ettiklerini hiçbir zaman saklamadıklarını konuyla ilgili açıklamalarında Rusya'dan talep ettikleri kredi için yanıt alamadıklarını ve bu teyidin şimdi geldiğini söyledi.

Bu arada, Rusya'dan talep edilen 5 milyar euroluk krediyle ilgili Rusya'dan bir heyet Rum tarafına gelerek teknokratlar düzeyinde bilgilendirildi.

Birkaç gün önce Rum tarafına giden ve Rum Hükümeti yetkilileriyle, Rum tarafının ihtiyacı olan finansmana ilişkin temaslarda bulunan Rus heyetinin temaslarının, bazı sebeplerden ötürü kamuoyundan saklandığını ve Rus heyetin temaslarının teknokratlar düzeyinde sınırlı kaldığı belirtildi.

Rus heyetin temasları çerçevesinde, Rum tarafının Rusya'dan daha önceden aldığı 2,5 milyar euroluk kredi ile şimdi talep ettiği 5 milyar euroluk kredinin değerlendirmesinin yapıldığı belirtildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Temmuz 2012 Cumartesi, 15:10 Misafir tek kelimeyle rezalet