Advertisement

Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre, Çin Başbakanı Wen Jiabao, ekonomideki aşağı yönlü risklerin hâlâ yüksek olmasından ötürü, politikalardaki ince ayarın yoğunlaştırılacağını belirtti.

Nisan'dan bu yana uygulanan önlemlerin sonuç vermeye başladığını ve ekonomik yavaşlamanın hız kestiğini söyleyen Wen, hükümetin emlak sektöründeki kontrolleri sürdüreceğini ve fiyatların yeniden sıçramasını önleyeceğini ifade etti.

Çin 5 Temmuz'da ekonomideki yavaşlamaya yönelik adımlarını artırarak bir ay içinde ikinci kez politika faizini ve bankaların zorunlu karşılık oranlarını indirdi. Çin ve Avrupa Merkez Bankası'nın aynı gün faiz indirimine gitmesi, Asya'daki büyümenin yavaşlaması, Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesi ve ABD'de istihdamın hayal kırıklığına uğratmasıyla artan risklere dikkat çekti.

Nisan'da büyümeye daha fazla önem vereceklerini söyleyerek, politikalardaki ince ayarları artırdıklarını belirten Wen, "Şu an bu önlemler sonuç vermeye başladı" dedi.

Wen, büyüme tahmininin, yıl başında belirtilen yüzde 7.5'lik hedef içinde seyrettiğini, ancak aşağı yönlü baskıların sürdüğünü söyledi.