Advertisement

Uluslararası piyasalar, Japonya'da makina siparişlerinin beş yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü göstermesi ve Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun ülke ekonomisinin "göreceli olarak büyük çapta" aşağı baskı ile karşı karşıya olduğunu kaydetmesinden olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri son iki haftanın en hızlı düşüşünü gösterirken, yen değer kazandi. Tahvil riski ise yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 11:53'te yüzde 1 aşağıda seyrediyordu. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kaybetti. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 geriledi. yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Asya tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetini gösteren Markit iTraxx Asya Endeksi, Standard Chartered Plc fiyatlarının gösterdiği üzere, 5 baz puan yükselerek 172 puana çıktı.

Japonya'da makina siparişleri Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 14.8 düştü ve karşılaştırılabilir verilerin elde edilebildiği 2005 yılından bu yanaki en hızlı gerilemesini gösterdi. Çin'de Başbakan Wen, merkez bankasının 5 Temmuz'da son bir ayda ikinci kez faiz indirimine gitmesinin adrından, dün resmi haber ajansı Xinhua'da çıkan habere göre, hükümetin politika ince ayarını yoğunlaştıracağını ve emlak üzerindeki kontrollerin "değişmeksizin" devam edeceğini kaydetti.

Tokyo'da Mizuho Asset Management Co. kıdemli fon yöneticilerinden Masahiko Ejiri, "uzun dönemli büyüme sorunları devam ediyor" dedi ve "Makroekonomik anlamda olumsuz düşünüyorum ve defansif pozisyonda kalıyorum. Yavaşlayan büyümeyi çözmek için yetkililerin daha fazla teşviğe gitmesi gerek" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa maliye bakanları, Avrupalı liderlerin geçen ayki zirvede, İspanya bankalarına yardım da dahil, krizle mücadele yolunda anlaşmaya vardıkları tedbirleri görüşmek üzere bugün biraraya geliyor. Faiz indirimlerinin yanında, Çin ayrıca, en büyük ihracat piyasası Avrupa'daki krizin büyümeyi olumsuz etkilemesi ile birlikte, bankalara uygulanan zorunlu karşılıkları da Kasım ayından bu yana 3 kez düşürdü