Advertisement

ABD'nin en büyük üçüncü bankası Citigroup Inc., yılın ikinci çeyreğinde, şirket birleşmelerine yönelik danışmanlık, şirket kredileri ve hisse senedi ve tahvil arzlarında aracılık taahhütlerinden kaynaklanan gelirlere bağlı olarak, analistlerin tahminlerinden daha iyi kar açıkladı.

Bankanın net karı 2012 yılının ikinci üç aylık döneminde yüzde 12 düşerek 2.95 milyar dolara ve hisse başına karı ise 95 sente indi. Aynı veriler, geçen yılın aynı döneminde sırasıyla 3.34 milyar dolar ve 1.09 dolar seviyelerindeydi. Muhasebe düzenlemeleri ve Akbank hisse satışından kaynaklanan zarar çıkarıldığında ise, bankanın hisse başına karı 1 dolar seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg News'un anketine katılan 18 analistin tahminlerinin ortalamasına göre, bankanın 89 sent hisse başına kar açıklaması bekleniyordu.

Müşterilere şirket satınalma ve birleşmeleri konusunda verilen danışmanlık hizmetlerinden elde edilen gelirler, 55 yaşındaki banka CEO'su Vikram Pandit'in, Avrupa ülke borç krizinden kaynaklanan olumsuzluklar sonucu düşen hisse senedi ve tahvil işlem zararlarını yönetmesine yardımcı oldu. Citigroup'un yatırım bankacılığı bölümü gelirlerindeki yüzde 21'lik düşüş, ABD'nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co.'nun yüzde 35'lik düşüşünün altında kaldı.

Portland, Maine'de RBC Capital Markets hisse sentleri idari direktörü Gerard Cassidy, "Bu şirket karlı hale geliyor" dedi ve "Bu devasa bir şirket. Zaman alıyor, ancak yavaş bir şekilde karlı hale geliyor ve temel performansı iyileştirme konusunda ilerleme gösteriyorlar" değerlendirmesinde bulundu.