Advertisement

ABD doları, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugün Kongre'de yapacağı konuşmada, ilave parasal genişleme konusunda işaretler verebileceği spekülasyonuna bağlı olarak değer kaybetti.

Dolar euro karşısında, ABD'de dün perakende satışlar verisindeki beklenmedik düşüşün, Fed'i dünyanın en büyük ekonomisini desteklemek için ilave adımlar atmaya yöneltebileceği beklentisi ile, düşüşünü üçüncü güne taşıdı. 17 ülkenin ortak para birimi euro, bugün açıklanacak olan Almanya güven endeksi verisinin kötü çıkabileceği beklentilerine bağlı olarak, sterlin karşısında üç yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine yaklaştı. Avustralya doları, Asya hisse sentlerindeki yükseliş ve merkez bankasının bu ayki toplantı tutanaklarını açıklamasının ardından değer kazandı.

Sydney'de, ülkenin en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia stratejistlerinden Joseph Capurso, "Bernanke'nin bugün birşeyler söyleyeceği şeklinde bir piyasa konumlanması var" dedi ve "Bu yılın sonuna kadar, daha da politika gevşemesi konusunda yüksek bir risk var" değerlendirmesinde bulundu.

ABD doları euro karşısında, dünkü New York kapanışına göre yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 06:14'te, euro başına 1.2291 dolara geriledi. Dolar yen karşısında ise, son üç seansta yüzde 1.1 kaybederek 78.87 seviyesine akdar indikten sonra, 78.94 seviyesinde seyrediyordu. Yen euro karşısında yüzde 0.2 kaybederek euro başına 97.02 yen seviyesine indi. Avrupa ortak para birimi sterlin karşısında dün 78.32 ile Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 78.49 pens seviyesine geldi.

Hisse senedi gösterge endeksi MSCI Asya Pasifik yüzde 0.7 yükseldi.

Fed Başkanı Bernanke, bugün Senato Bankacılık Komitesi'nde, ekonomi ve para politikası konusunda yarıyıl konuşmasını yapacak. Berbanke, yarın, temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi2nde konuşacak.