Advertisement

Altın, Amerikan perakende satışlarında geçtiğimiz ay yaşanan beklenmedik düşüş ve buna bağlı olarak Fed'in, dünyanın en büyük ekonomisini toparlamak için daha fazla adım atacağı yönünde spekülasyonların artması sonucu yükseldi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek onsu  1,596.25 dolara kadar yükseldikten sonra, Singapur yerel saatiyle 12:30'da 1,595.25 dolara geldi. Ağustos vadeli külçe altın yüzde 0.3 değer kazanarak New York Comex'te 1,596 dolara kadar çıktıktan sonra 1,594.60 dolardan işlem gördü.

Amerika'da perakende satışlar, dün açıklanan verilere göre Mayıs ayında yüzde 0.2'lik düşüşten sonra Haziran ayında da yüzde 0.5 düşüş yaşadı. Bloomberg tarafından yapılan bir ankette Amerikan perakende satışlarında ortalama yüzde 0.2'lik bir artış bekleniyordu. Dolar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin Kongre üyelerine bugün büyüme konusunda yapacağı konuşma  öncesi diğer büyük para birimlerinin çoğu karşısında düşüşe geçti.

TD Securities Inc. emtia stratejisti Bart Melek, "Yeni bir parasal genişleme konusunda haklı olma ihtimali her gelen zayıf veriden sonra daha da büyüyor" dedi. Melek "Altın, ekonomik veriler ne zaman düş kırıklığı yaratsa, Fed'in bilançosunu genişleteceği ve diğer merkez bankalarının kötü performans gösteren ekonomileri daha çok teşvik edeceği beklentileri ile çıkışa geçiyor" dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa'daki borç krizinin Çin'den Hindistan'a kadar yükselen pazarlarda genişlemeyi yavaşlatması üzerine 2013 için küresel büyüme tahminlerini dün aşağı çekti. IMF'nin açıklamasına göre ABD sıçraması ılımlı hale gelirken, küresel büyümenin önümüzdeki sene yüzde 3.9 olacağı tahmin ediliyor. IMF'nin bu yönde Nisan ayındaki tahmini yüzde 4.1 olmuştu.

Spot altın, Fed'in iki tur parasal genişleme kapsamında gerçekleştirdiği 2.3 trilyon dolarlık tahvil alımı sonrası Aralık 2008 ve Haziran 2011 arası neredeyse iki katına çıktı. Amerikan merkez bankası geçtiğimiz ay kısa-vadeli tahvilleri uzun vadeli tahvillerle değiştiren programını genişletti. Spot gümüş yüzde 0.7 değer kazanarak onsu 27.5325 dolara kadar çıktıktan sonra 27.4825 dolardan işlem gördü. Spot platin yüzde 0.8 kadar yükselip onsu 1,428.75 dolara ulaştı ve bu seviyede kaldı. Paladyum ise yüzde 1 yükselerek onsu 583.25 dolara çıktı ve en son bu seviyeden işlem gördü.