Advertisement

Çin demiryolu altyapısına yönelik yatırım yılın gelecek yarısında, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yavaşlamayı tersine çevirmeye yönelik çabalara katkı sağlayarak iki katına çıkabilir.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun Anhui şubesinin web sitesinde 6 Temmuz'da yer alan bir açıklamaya göre bütün senenin harcaması 448.3 milyar yuan (70.3 milyar dolar) olacak. Belge, daha önceki plan olan 411.3 milyar yuanlık harcamada yüzde 9'luk bir artış gösteriyor. Yılın ilk yarısındaki harcama 148.7 milyar yuandı.

Çin'in sabit varlık yatırımları şimdiden bir hareketlenme gösterirken, demiryolu inşasına yapılan yatırımlarda bir sıçrama, küresel kriz sırasında teşvik çabalarının bir parçası olan demiryolları ve köprülere yapılan harcamaya benzer bir önlem olacak. Hükümetin bugün açıkladığı doğrudan yabancı yatırımındaki düşüş, Avrupa'nın borç sorunu ve kemer sıkma önlemlerinin, Asya'nın en büyük ekonomisini etkilediğini gösteriyor.

Eski IMF çalışanı ve şimdi Hong Kong merkezli Nomura Holdings Inc. ekonomisti Zhang Zhiwei, Çin'in canlandırmasının "piyasanın beklediğinden daha güçlü" olabileceğini söyledi. Zhang, "Çin'in büyüme yanlısı politikalarının etkili olduğunu doğrulayan daha fazla pozitif işaret önümüzdeki aylarda gerçekleşecektir" dedi.

Çin'in en büyük iki demiryolu yapıcısı China Railway Group Ltd. and China Railway Construction Corp., Hong Kong Borsasında sıçrayışa geçti. Anhui belgesindeki bilgiler demiryolu bakanlığına dayandırılsa da, Bloomberg'in konu hakkında bilgi almak için gerçekleştirdiği 7 telefon araması cevapsız kaldı.