Advertisement

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Irak hava sahasının komşu ülke uçakları tarafından ihlal edilmesi karşısında suskun kalmayacaklarını söyledi.

Maliki Bağdat'taki Polis Akademisi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, komşu ülkelerin uçaklarının Irak hava sahasını ihlal ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirterek, ''Hava sahamızın ihlali karşısında suskun kalamayız'' dedi.

Maliki, ''Ülke dış müdahalelere maruz kalıyor. Her gün komşu ülkelerin uçaklarının hava sahamızı ihlal ettiğini duyuyoruz. Ülkemizin ulusal egemenliği kasıtlı ya da kasıtsız bir şekilde çiğneniyor. Bunu kabul etmiyoruz ve bunun karşısında suskun kalamayız. Başkaları kendini sorgulasın. Irak'ın egemenliği, güvenliği, hava sahası ve karasularına gerekli saygı konusunda kendilerini sorgulasınlar. Ülkenin egemenliği ve güvenliği hedef alındığında bunlara karşı siz polisler karşı duracaksınız'' ifadesini kullandı.

Tüm krizleri boşa çıkardıklarını ve Irak'ta kriz ve fitne çıkarmaya çalışanlara karşı gözlerin, aklın ve kalbin hep uyanık olması gerektiğini ifade eden Maliki, üstü kapalı şekilde bazı bölge ülkelerini suçladı.

Bu ülkelerin Irak'ın zor günlerinde Irak'ın karşısında durduğunu savunan Maliki, şöyle dedi:

''Arap, Kürt, Türkmen ve Hristiyanlar arasında ayırım yapmak kesinlikle kabul edilemez. Tüm Iraklılar kanun ve anayasa önünde eşittir. Hepsinin bu ülkede ve bu ülkenin doğal kaynaklarında hakkı vardır. Mezhepçi, siyasi fitneler ve Irak'ın istikrarlı olmadığını göstermek için Iraklılar'ın kanını akıtmak isteyenlere karşı bilinçli olunmalı. Irak'ın evlatlarının canlarını korumada yanımızda olmasını temenni ettiğimiz bazı bölge ülkeleri ne yazık ki bize karşı durdu''

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Temmuz 2012 Çarşamba, 10:31 Misafir esed gibi bunu da devirmek lazım. irak 'ı iran 'ın eline bırakamayız. ahh chp ahh hala kurultay da diyor ki savaş istemiyoruz. savaş isteyen mi var, fakat şekillendiremediğin coğrafya seni şekillendirir sonra. ee tabi kime konuşuyoruz sendeki vizyon bu kadar. gerçeğine dönsen ve atatürk ü gerçekten anlayabilsen, hatay ı alabilmek için neler yaptığını görürsün... medeni ve vizyonu, hedefleri büyük bir ülke yaratmak için neler yaptığını anlarsın. sziler atatürk chp sideğil, inönü chp si siniz... ve ordan çıkmadıkça başarılı olamazsınız. özgürlük diye kaosa zemin yaratıyor.