Advertisement

Avrupa hisseleri, Fed başkanı Ben S. Bernanke'nin, Amerikan Kongresi'ne sunacağı yarıyıl raporunda daha fazla teşvik adımları atmaya yönelik işaretlerde bulunacağı söylentileriyle beraber yükseldi. Asya hisseleri ve ABD vadeli kontratları tırmanışa geçti.

CSR Plc, Samsung Electronics Co.'nun, kablosuz teknoloji bölümünü satın alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 37'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük kozmetik üreticisi L'Oreal SA, analistlerin, hisselerinin notunu artırması sonucu yüzde 1.4 yükseldi. Fransa'nın en büyük telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi Alcatel-Licent SA, şirketin ikinci çeyrekte kayıp yaşadığı açıklamasından sonra yüzde 12 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, düşen her iki hisse başına beş hissenin yükselmesiyle yüzde 0.3 ilerledi ve Londra saatiyle 08:32'de 257.42 puana ulaştı. Endeks, Avrupa ve Çin merkez bankalarının gösterge faiz oranlarını düşürmesi, euro liderlerinin İspanya için geri ödeme ve İtalya için muhtemel yardım şartlarını kolaylaştırması sonrası üst üste yedinci kazanç haftasına girerken, bu süre son 6 ay içindeki en uzun kazanç dönemi oldu.

Londra merkezli Capital Spreads'in traderı Jonathan Sudaria, "Her ne kadar geçtiğimiz haftaki FOMC toplantı tutanakları Ben Bernanke'nin ve geri kalan üyelerin üçüncü bir parasal genişleme konusunda aceleci olmadığını gösterse de, traderlar, Bernanke'den Kongre'de yapacağı konuşmada gayet barışçıl bir performans bekliyorlar" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.5 ilerlerken, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.