Advertisement

Fed başkanı Ben S. Bernanke işsizlikte kaydedilen ilerlemenin "endişe verici derecede yavaş" olduğunu belirterek Fed'in ekonomik canlanmayı sağlamak için daha ileri adımlar atmaya hazır olduğunu yinelerken spesifik araç telaffuz etmekten kaçındı.

Bernanke bugün Senato'nun Bankacılık Komitesi'ne sunduğu konuşmasında "ABD ekonomisi düzelmeye devam ediyor, fakat yılın ilk yarısında ekonomik hareketlilik biraz hız kesti" dedi. Fed başkanı, "güçlü bir ekonomik düzelme için Fed daha çok önlem almaya hazırdır" diye sözlerine devam etti.

Bernanke, büyümenin, Avrupa'daki krizden ve ABD'deki mali sıkılaşma görünümünden etkilenen iş yatırımından dolayı yavaşladığını söyledi. Aynı zamanda işsizliğin hâlâ yüksek olması ve kredi çekmenin zor olmasından dolayı hanelhalkının harcamadan çekindiğini de belirtti.

Bernanke ve Federal Açık Piyasa Komitesi'ndeki meslektaşları, Şubat 2009'dan beri yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranını düşürmek için ekonominin ilave teşviklere ihtiyacı olup olmadığını değerlendiriyorlar. Fed'in, Haziran toplantı tutanaklarına göre bazıları merkez bankasının daha fazla çaba göstermesi gerektiğine inanırken, bazıları da büyümenin yavaşlaması durumunda yeni bir gevşemenin garanti olacağını, risklerin yoğunlaşacağını ve enflasyonun ısrarlı bir şekilde Fed'in belirlediği yüzde 2'lik hedefin altına düşeceğini belirttiler.

Hisseler, Bernanke'nin yorumlarından sonra kazançlarını sildiler. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.2 düşerek New York saatiyle 10:06'da 1,350.39 puan oldu.    

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2012 Salı, 19:02 Misafir araç belli ama aracı ucuz alması için düşüşünü hızlandırmak gerek düşünce alım yapılacak sabır zorlama stratejisi bu
17 Temmuz 2012 Salı, 18:47 Misafir dogru yapiyor