Advertisement

ABD finansal varlıklarına yönelik uluslararası talep, Avrupa'daki kriz dolayısıyla yatırımcıların güvenli liman aramaları ile birlikte Mayıs ayında artış gösterdi.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, uzun vadeli hisse senetleri, bono ve tahvillerinin net alımı Mayıs ayı boyunca toplam 55 milyar dolara çıktı. Bu miktar Nisan ayında 27.2 milyar dolardı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 41.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Hisse senedi swapları gibi kısa vadeli menkul kıymetler dahil yabancıların aldığı kağıt toplamı ise Mayıs ayında 101.7 milyar dolara ulaştı. Nisan ayında ise yabancılar 8.2 milyar dolar net satış yapmıştı.

New York'ta Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. şef finansal ekonomisti Chris Rupkey, veri açıklanmadan önce e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Euro Bölgesi'ndeki sorunlar Mayıs ayında henüz doruk noktasına ulaşmamıştı ve doların euro karşısındaki güçlü yükselişi, küresel yatırımcıların ABD Hazine tahvillerine ve diğer menkul kıymetlerine yönelik güvenli liman taleplerinin bir işareti" dedi ve "Yavaş büyümesine karşın ABD, yatırımcıların portföylerini tehlikeden korumak için aradığı bir güvenlik bölgesi olmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.