Advertisement

ABD doları, bugün açıklanacak olan Fed'in Bej Kitabı'nda ekonomiye yönelik değerlendirmelerin, son dönemdeki zayıflama işaretlerini daha da güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 0.2 değer kaybetti ve son bir haftanın en düşük seviyesine indi.

Dolar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin dün Senato'da yaptığı konuşmada, politika yapıcıların ilave gevşeme konusundaki seçenekleri değerlendirmekte olduğunu söylemesinin ardından yen karşısında gösterdiği çıkışı devam ettiremedi. Bernanke bugün Temsilciler Meclisi'nde konuşacak. Euroya yönelik talep ise, yarın Almanya parlamentosu alt meclisinde İspanya bankalarına yapılacak yardımın oylaması öncesi zayıfladı.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. Döviz stratejisti Kengo Suzuki, "Piyasalar, ilave parasal gevşemeye ihtiyaç duyulacağı görüşüne yöneldi ve bu da dolarda satışa neden oluyor" dedi ve "İlave gevşeme olasılığı, ekonomik göstergelerin kötüleşmesi ile birlikte kademeli biçimde artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dolar euro karşısında, Tokyo saati ile 11:31'de 1.2293 seviyesine gevşedi. ABD para birimi dün euro karşısında 1.2317 ile 10 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Yen karşısında ise dolar dünkü seviyesi olan 79.06'dan bugün 79.11 seviyesine geldi. 17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi euro New York'ta yüzde 0.4 yükselerek 97.21 seviyesine kadar çıktıktan sonra 97.25 seviesine geldi.

Bernanke dün Senato'da soruları yanıtlarken, merkez bankası politika yapıcılarının, istihdam piyasasında sürekli toparlanmayı sağlamak için ilave adımlara ihtiyaç duyulursa, ekonomideki zayıflığı gidermek için çeşitli yolları değerlendirmekte olduğunu söyledi.