Advertisement

Dünyanın en büyük yarıiletken üreticisi Intel Corp., ABD ve Avrupa'daki tüketicilerin kişisel bilgisayar taleplerinde artış olmamasının etkisi ile, yıllık satış tahminini düşürdü.

Şirkettten dün yapılan açıklamada, 2012 yılında gelirin yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir artış göstereceği kaydedildi. Bu, daha önceki projeksiyondaki daha yüksek tek basamaklı sayıların altında kaldı. Santa Clara, California merkezli şirket, geçen yıl 54 milyar dolarlık bir satış rakamı elde etti ve Bloomberg'in derlediği verilere göre, analistlerin satışlarda büyüme tahminlerinin ortalaması yüzde 4.8 seviyesindeydi.

Gelişmiş ülkelerdeki talebin azalmakta olması ile birlikte, Intel, büyüme için, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki PC satışlarına güveniyor. Üçüncü çeyrek satış tahmininin bazı analistlerin projeksiyolarının altında kalmasına karşın, şirketin networklerin çalışmasını sağlayan server cihazlarında kullanılan chipleri üreten "veri merkezi grubu" yılın ikinci çeyreğinde satışlarını yüzde 15 artırdı  ve bu durum, karın rekor seviyelerde kalmasına yardımcı oldu.

New York'ta Evercore Partners Inc. analisti Patrick Wang, "Dışarıdaki zayıflığın açık bir şekilde farkına varıyorlar" dedi ve "Marjlar oldukça güçlüydü. Veri merkezi onlar için çalışmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Intel, üçüncü çeyrekte gelirlerin artı ya da eksi 500 milyon dolar oynama ile 14.3 milyar dolar olacağını kaydetti. Bloomberg'in derlediği verilere göre, analistlerin satış tahminlerin ortalaması 14.6 milyar dolardı. Şirket, ikinci çeyrekte yüzde 63.4 olan brüt marjın bu çeyrekte yüzde 63.0 seviyesinde gerçekleşeceğini açıkladı.