Advertisement

Çin'de hükümetin takip ettiği kentler arasında birinci el konut fiyatlarının arttığı kent sayısı toplamı, Haziran ayında, merkez bankasının faizi indiriminin alıcıların bekleyişlerini iyileştirimesinin desteği ile son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Konut fiyatları Haziran ayında, hükümetin takip ettiği 70 kentin 25'inde, bir önceki aya göre artış gösterdi. Bu, geçen yılın temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. 21 kentte ise konut fiyatları geriledi. Doğu bölgesi kentlerinden Hangzhou, yüzde 0.6'lık artışla liderliği alırken, büyük kentlerden Beijing ve Shanghai'da artışlar yüzde 0.3 oldu. Konut fiyatları 24 ilde değişmedi.

Bu sonuçlar, son üç yılın en yavaş büyümesini gösteren ekonomiyi faiz indirimleri ile desteklemeye çalışan ve görevi devretmeye hazırlanan Başbakan Wen Jiabao'yu ikilemde bırakıyor. Öte yandan, Nomura Holding Inc.'ye göre, gayrımenkul geliştirme şirketlerinin hisseleri, konut fiyatlarındaki artışın hükümetin emlak piyasasındaki kısıtlamaları kaldırma ihtimalini düşürmesinden dolayı değer kaybetti.

Hong Kong'da Societe Generale SA ekonomisti Yao Wei, "Kısa vadede iyi bir yöntem yok" dedi ve "Eğer hükümet daha da sıkılaştırırsa, ekonomik büyüme olumsuz etkileniyor. gevşetirse, konut fiyatları sıçrıyor" değerlendirmesinde bulundu.