Advertisement

Petrol, beklenenden daha kötü verilerin geldiği bir ortamda fiyat artışlarının abartılı olduğu söylentisi ve mevsimsel ham petrol talebinin zayıflayacağına dair işaretler sonrası New York'ta 9 haftanın en yüksek seviyesinden inişe geçti. Böylelikle petrol ikinci haftadaki kazancını daralttı.

Vadeliler yüzde 0.8 düşerek Şubat ayından beri en uzun dönem olan 7 günlük kazanç periyodunu durdurdu. Bloomberg News tarafından yapılan bir ankete göre petrol, önümüzdeki hafta ekonominin yavaşlamasına dair işaretlerle birlikte düşüşe geçebilir. Dün açıklanan veriler, ABD'de ikinci el konut satışlarının Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düştüğünü ve Temmuz'da Philadelphia bölgesinde imalat sanayinin 3. ayda da daraldığını gösterdi. OPEC, tanker takipçisi Oil Movements'ın açıklamasına göre, benzine olan mevsimsel talebin düşmesi üzerine nakliyatlarda kesintiye gidecek.

Sidney merkezli emtia piyasası bülteni Barrat's Bulletin CEO'su Jonathan Barratt, "Negatif olan şeyler ekonomidir" dedi. "Yedi günlük kazanç yaşadık, piyasa long pozisyonda, pencere bu beklentiyle çok çabuk kapanıyor" diye sözlerini tamamladı Barratt.

Bugün vadesi dolan ham petrol Ağustos kontratları New York Mercantile Exchange'de (NYMEX) 76 centlik bir yükselişle varili 91.90 dolara yükselse de Singapur saatiyle 14:24'te 91.95 dolardan işlem gördü. Ağustos vadeliler dün yüzde 3.1 yükselerek 92.66 doları gördü ve Mayıs 16'dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Daha aktif işlem gören Eylül vadelileri 73 cent gerileyerek 92.24 dolar oldu. En yakın vadeli kontratların fiyatı bu hafta yüzde 5.6 arttı ancak yılın başından bu yana yüzde 7 aşağıda.

Eylül vadeli brent ham petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe'da 46 cent düşerek varili 107.34 dolara geriledi. ICE Futures Europe ile West Texas Intermediate arasındaki fark dün 14.83 dolarken bugün bu rakam 15.10 dolara yükselmiş durumda.