Advertisement

Euro Bölgesi maliye bakanlarının, bugün gerçekleşen telekonferans toplantısı sonucu İspanya'ya 100 milyar euroluk banka kurtarma paketi verilmesi konusunda anlaşmaya varmasına rağmen tehdit devam ediyor.

Özellikle İspanya'nın Valencia kentinin kurtarma paketi istediği spekülasyonlarıyla, 10 yıllık İspanyol tahvil faizi yüzde 7.14'e kadar yükseldi. Bununla beraber, İspanyol Borsasının kaybı yüzde 3'e yaklaştı. 

Banka kurtarma paketine rağmen İspanya'nın mali krizin üstesinden gelemeyeceği endişeleri Euro/Dolar paritesinin 1.22 seviyesinin altına inmesine sebep oldu.

Ayrıca, İspanya ile durumu çok farklı olmayan İtalya'nın kendisini pozitif olarak ayrıştırdığı görüldü. 10 yıllık İtalyan tahvillerinde faiz yüzde 6.1 seviyelerinde seyretti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Temmuz 2012 Cuma, 17:45 Misafir bu kriz ortamı suni olarak yaratıldı ve bir kısım bu işten ciddi biçimnde nemalanıyor.son libor skandalı da bunun göstergesi... ahlaksızlık ,vicdansızlık ,hırsızlık aldı başını gidiyor...tüm insanların küçük birikimleri yasal soyguncular tarafından kriz masalı ile hortumlanıyor...