Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli ve yenilenebilir kaynaklara önem verdiklerini belirterek, ''Doğalgazın elektrik üretimindeki yeri yüzde 52-53 civarındaydı ama yağmurların da bol olmasıyla bu pay yüzde 45'lere kadar düştü'' dedi.

Petrol Üreticileri İşverenler Sendikası'nın (PÜİS) Hacı Bayram Veli Cami iftar çadırındaki iftar yemeğinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, PÜİS Başkanı Muhsin Alkan ve vatandaşlarla iftar yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'' listesinde enerji şirketlerinin üst sıralarda olmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Yıldız, son 10 yılda enerji sektöründeki serbestleşme sayesinde kamu bütçesine yük olunmadan yatırımların yapıldığını söyledi.

Sıcaklık artışlarının da etkisiyle elektrik tüketiminde yeni rekorların kırıldığını belirten Bakan Yıldız, ''38 bin MW'lar civarındaki tüketimle Cumhuriyet tarihinin yeni rekoru kırıldı. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok. Hamdolsun üretim fazlamız var. Bunları da özel sektörün yatırımlarıyla yapıyoruz'' dedi.

-Petrol fiyatlarındaki artış TPAO'ya yaradı

İSO'nun listesinin üst sıralarında TPAO ve EÜAŞ gibi kamu şirketlerini görmekten mutluluk duyduğunu ve her iki şirketin yöneticilerini de kutladığını dile getiren Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

''Petrol fiyatlarının özellikle geçen yıl yüksek seyretmesi cari açığımız konusunda olumsuz gelişmeydi. Bu durum, petrol üreten TPAO'nun rakamlarına ise olumlu yansıdı. TPAO, 11,8 milyar lira yani yaklaşık 1 milyar dolar civarında kar etti. EÜAŞ da suyu çok iyi değerlendirdi. Doğalgazı, üretiminde mümkün olduğu kadar az kullandı. Temel politikamız gereği zaten doğalgazı enerjide az, konutlarda daha fazla kullanmaya çalışıyoruz. Ankara'nın bundan 20-25 önceki kirli havası sayın başkanın da (Melik Gökçek) sıkı takibiyle temiz havaya dönüştü. Bunda doğalgaz kullanımının artmasının da payı var.''

Bakan Yıldız, yerli ve yenilenebilir kaynaklara verdikleri önemin sonuçlarını almaya başladıklarını, enerji üretiminde doğalgaz kullanım oranının düştüğünü belirterek, ''Doğalgazın elektrik üretimindeki yeri yüzde 52-53 civarındaydı ama yağmurların da bol olmasıyla bu pay yüzde 45'lere kadar düştü. Amacımız bunu 2023 yılına kadar yüzde 30'lara kadar çekmek'' diye konuştu.

Akkuyu'nun mimari çizimi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin bugün gazetelerde yer alan mimari çizimleriyle ilgili görüşünün sorulması üzerine ise Yıldız, bu alanda Rusya ile yapılan çalışmanın somutlaşmaya başladığı bir evreye girildiğini belirterek, gelecek yıla kadar bütün lisanslandırma ve projelendirme çalışmalarının bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Projeyle Akkuyu'da 12 bin kişilik yerleşim yerinin kurulacağını aktaran Bakan Yıldız, ''Bir santralden ekonomimize yaklaşık 22 milyar dolarlık bir girdi sağlanacak. İkinci santralden de bir o kadar katkı olacak. Gazetelerde yayımlanan çizim iyi bir çalışmanın ürünü'' dedi.

Kapat