Advertisement

Boeing Co., ticari jet teslimatındaki yüzde 27'lik büyüme ve askeri uçak satışlarındaki artışın etkisi ile çeyrek dönem karının analistlerin beklentilerini aşmasının ardından, tüm yıl için kar görünümünü bu yıl ikinci kez yükseltti.

Şirketin çeyrek dönem karı 967 milyon dolara ve hisse başına karı 1.27 dolara çıktı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 941 milyon dolar kar ve 1.25 dolar hisse başına kar açıklamıştı. Bloomberg News'un anketine katılan 24 analistin tahminlerinin ortalamasına göre, şirketin 1.13 dolar hisse başına kar açıklaması bekleniyordu.

Boeing CEO'su Jim McNerney, şirketin tüm yıl için kar tahminini, Nisan ayındaki hisse başına 4.15 dolar ile 4.35 dolar aralığından 4.40 dolar ile 4.60 dolar aralığına yükseltti. Bu, 2011 yılındaki hisse başına 5.34 doların altında kaldı. Zira şirketin emeklilik maliyetleri artarken, ABD'de savunma harcamaları azaltıldı ve ve iki yeni modelindeki kar marjı düştü.

Sanford C. Bernstein & Co.'dan Douglas Harned ve diğer analistler, yılın başındaki tahminlerin tutucu kaldığını kaydederek, McNerney'in tahmini yükseltmesini bekliyorlardı. Bloomberg'in anketine katılan 27 analistin tahmin ortalamalarına göre, hisse başına kar 4.61 dolar olarak bekleniyordu.

Boeing, savunma bölümünde istihdam azaltırken, 2014'e kadarki son dört yılda üretimini yüzde 60'ın üzerinde artıran ticari jet bölümünde ise işe alımları hızlandırdı. Chicago merkezli şirket, çeyrek dönemde 150 uçağın teslimatını gerçekleştirdi. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 118 seviyesindeydi.

Satışlar ise yüzde 21 artarak 20 milyar dolara çıktı.