Advertisement

Avrupa hisseleri, geçtiğimiz çeyrekte Birleşik Krallık ekonomisinin 3 yılın en fazla küçülmesini yaşadığını ve ABD'de 1. el konut satışlarının beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösteren verilerin gelmesiyle 4. günde de değer kaybetti. Birleşik Krallığın en büyük telefon şirketi BT Group Plc. satışlarının düştüğünü gösteren verileri açıkladıktan sonra yüzde 3.4 geriledi.

Birleşik Krallık hükümetinin yenilenebilir enerjiye yaptığı destekleri revize etmesiyle yüzde 15 düştü. Daimler AG ise 2012 yılında faaliyet kârının azalmayacağını açıkladıktan sonra yüzde 4.1 sıçradı.

Stoxx Europe 600 Endeksi saat 16:30 itibariyle yüzde 0.1 değer kaybederek 250.26 puana geriledi. Endeks, Yunanistan'ın temerrüde düşeceği ve daha fazla İspanya bölgesinin Valencia gibi merkezi hükümetten kurtarma paketi isteyeceği endişeleriyle son dört günde yüzde 4.4 geriledi.

Brewin Dolphin Securities Ltd. şef stratejisti Mike Lenhoff, Birleşik Krallık gayrı safi yurt içi hasıla (GSYH) rakamlarının "biraz ürkütücü" olduğunu söyledi. Lenhoff, "3 çeyreklik negatif büyümenin ardından Birleşik Krallık resmen Avrupa'nın durağan kampına girdi. Özellikle uluslararası firmalardan gelen kabul edilebilir kazanç verileri biraz da olsa destek sağlıyor" diye konuştu.

Birleşik Krallık ekonomisi ikinci çeyrekte 2009 yılından bu yana en büyük daralmayı yaşarken çift dipli resesyonu daha da derinleştirdi. Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre GSYH ilk çeyrekte yüzde 0.7 düştü. Bloomberg News tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, bu düşüşün yüzde 0.2 olacağını tahmin etmişlerdi.