Advertisement

Citigroup Inc.'in eski başkanı Sandy Weill, büyük bankaların bölünmesi çağrısında bulunarak, yatırım bankacılığı faaliyetlerinin bir çatı altında, ticari bankacılığın ise diğer bir çatı altında toplanmasının gerektiğini söyledi.

weill'in sözleri, son dönemde ABD'de 1990'dan önce uygulanan yatırım bankacılığının, ticari bankacılığından ayrı çalışmasına geri dönülmesini savunan regülatörler, politikacılar ve bankacıların artan çağrılarına bir yenisini daha ekledi.

ABD'de CNBC kanalına konuşan Weill, yatırım bankacılığının, bankacılıktan ayrı tutularak, bankaların mevduat alan ve kredi verilmesi gibi vergi mükelleflerini riske atmayacak faaliyetlerle ilgilenmesini savundu.

Weill'ın açıklamaları, Büyük Depresyonu'ndan sonra finansal aktivitelerin ayrılmasını öngören "Glass-Steagal" kanunundan vazgeçilmesinin 13 yıl sonrasına rastladı.

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki finansal hizmetler komitesinin Demokrat üyelerinden Carlolyn Maloney, Weill'ın açıklamalarının "çok ciddi" olduğunun altını çizerek, ABD Hazine Bakanı Tim Geithner'dan, 13 yıl önceki kurallarla 2008'deki krizin nasıl farklı sonuçlar doğurabileceğine ilişkin bir rapor hazırlamasını istedi.

"Batmak için çok büyük olan" bankalara ilişkin endişeler, yöneticileri yeni alternatifler aramaya itiyor.