Advertisement

İspanya'daki 17 özerk yönetim içinde 42 milyar euro ile en çok borcu bulunan Katalonya, kendi ''maliye''sinin kurulmasını merkezi hükümetten talep etti.

Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu'nda alınan kararla, İspanyol devletinden bağımsız, Katalonya özerk yönetimine ait bir maliye kurulması talep edilirken, Bask bölgesindekine benzer şekilde, devletin bu özerk yönetimde vergi toplamasını önlemeye yönelik olarak bir mali anlaşma imzalanması da istendi.

Katalan Parlamentosu'nda, muhalefetteki Halk Partisi (PP) dışındaki tüm partiler, kendi maliyelerini kurmak için Katalan Özerk Hükümeti ile İspanya Merkezi Hükümeti arasında müzakerelerin başlatılmasına onay verdi.

Katalonya Özerk Yönetim başkanı Artur Mas, parlamentodaki konuşmasında, ''Katalanların gereksinimlerine tek cevabın merkezi hükümet ile yapılacak mali bir anlaşma olduğunu'' savundu. Mas, ''Katalonya, kasanın anahtarını, Katalanların ödediği verginin yönetimini elinde bulundurmalı. Sunduğumuz ekonomik model, son 30 yılın politikasında 180 derecelik bir değişiklik öngörüyor'' dedi.

İspanya'da borç bakımından en zor durumdaki özerk yönetim olan Katalonya, Valencia ve Murcia özerk yönetimleri gibi, İspanyol hükümetinin kurduğu likidite fonundan yardım talep edeceğini açıklamıştı.