Advertisement

Euro Bölgesi'nin geleceğine ve dağılmasına ilişkin tartışmalara Goldman Sachs Varlık Yönetimi'nin başkanı Jim O'Neill de dahil oldu. Nobelli ekonomist ve kriz kahini Nouriel Roubini'nin Yunanistan'ın 2013'te çıkacağı iddiasının bir gün sonrasında O'Neill, Euro Bölgesi'nin mevcut hâlinde yalnızca 2 yıl daha devam edebileceğini söyledi.

"Euro Bölgesi'nin mevcut hâlinde maksimum 2 yıllık daha ömrünün olduğunu" iddia eden O'Neill, ancak gerçek sürenin daha da kısa olabileceğine dikkat çekti. İspanya ve İtalya'nın artan borçlanma maliyetlerinin piyasalar üzerindeki etkilerine değinen O'Neill, "Bu yazın ciddi olaylar olmadan sonlanacağını sanmıyorum" dedi.

Borç krizinin çözümleri arasında ortak euro tahviline onay verilmesi ve İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi sorunlu ekonomilerin finansmanını sağlayacak tek bir tür tahvil çıkarılmasını gösterdi.

Almanya gibi daha zengin ülkeler ise ortak tahvilin, vergi mükelleflerinin sırtına daha fazla yük bindireceğini söyleyerek bu öneriye karşı duruyor.

Tüm euro liderlerinin biraraya gelerek, gelecekte bir zamanda ortak euro tahviline baş koyması gerektiğini savunan O'Neill, bunun "temel çözüm" olduğunu, hareketsizliğin, piyasalar için "kalıcı felakete" neden olabileceğini söyledi.