Advertisement

Asya hisse senetleri, merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için adım atacaklarına yönelik iyimserlikle son beş günde ilk kez yükselirken, euro, Citigroup Inc.'nin Yunanistan'ın eurodan çıkışının neredeyse kesin olduğunu kaydetmesinin ardından önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kaybetti. Tarım ürünlerinin fiyatları ise, ABD'de kuraklığın yumuşayacağına yönelik tahminlerle düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:29'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyor. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi ve Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 geriledi. Euro 16 önemli para biriminin 13'ü karşısında değer kaybetti ve dolar karşısında son iki yılın en düşük seviyesi yakınlarında seyrediyor. Güney Kore para birimi won yüzde 0.3 yükseldi. Buğday ve soya fasülyesi yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti.

Gelecek hafta, Ağustos ayı ile birlikte krizin beşinci yıldönümü öncesi, 24 saat içinde, Fed, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası toplantıları olacak. Citigroup, Yunanistan'ın 18 ay içinde eurodan çıkma olasılığının yüzde 90 olduğunu kaydetti. Bu tahmin daha önce yüzde 50 ila yüzde 75 arasındaydı. Fotoğraf makinası ve kamera üreticisi Olympus Corp., Japon tıbbi araçlar üreticisi Terumo Corp.'un birleşme teklifi sonrası son altı ayın en hızlı yükselişini gösterirken, Canon Inc., kar tahmininin düşürmesinin etkisi ile yüzde 8.7 değer kaybetti.

Sydney'de Paradice Investment Management portföy yöneticisi Matt Riordan, Fed'in üçüncü dalga parasal genişlemeye gitme ihtimalini işaret ederek, "Şirketlere özel haberler bizi yönlendiriyor, ancak piyasa genelde, QE3 beklentisi ile biraz iyimser" dedi ve "Avrupa'da sorunlar devam ediyor ve çözüm yakın değil" değerlendirmesinde bulundu.