Advertisement

ABD'de yeni konut satışlarındaki düşüşün Fed'in büyümeyi desteklemek için daha fazla önlem alacağı spekülasyonunu tırmandırmasıyla büyümeye duyarlı hisselerin talepleri arttı; Asya Borsaları 5 günden bu yana ilk kez primlendi.

Avusralya'nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., metal ve emtia fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle değerlenen maden şirketleri arasındaki ralliyi devam ettirdi. Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., kâr tahminini aşağı çekmesinin ardından yüzde 6.9 değer kaybetti. Olympus Corp., Japon medikal aygıt üreticisi Terumo Corp.'un şirkete 50 milyar yenlik teklif götürmesinin ardından yüzde 10 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 113.48 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 4 hisseye karşılık yaklaşık 5 hisse değerlendi. Finans ve maden hisseleri, Çarşamba günü 12 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesinden kapanmış olan endeksteki yükselişe öncülük etti.

Bugünkü artışta şirket haberlerinin etkili olduğunu, ancak piyasanın genel olarak QE3 beklentilerinden ötürü daha iyimser olduğunu belirten Paradice Investment Management Pty.'nin portföy yöneticilerinden Matt Riordan, Avrupa'da henüz bir çözüm belirtisi görülmediğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin ekonomisindeki yavaşlama ve Avrupa'daki borç krizinin kötülemesine dair kaygılarla 29 Şubat'ta kaydettiği zirveden yüzde 12 düştü. Standard&Poor's 500 Endeksi tahmini kazançlarının 13 katından fiyatlanırken, MSCI Asya Pasifik Endeksi 11.5 katından işlem görüyor.