Advertisement

Bakır, Avrupa krizinin kötüleşmesi ve Çin ekonomisinin yavaşlamasına ilişkin endişelerin, merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek için ilave adımlar atacağı yolundaki iyimserliğe ağır basmasının ardından, son üç günde ilk kez değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.5 yükselerek ton başına 7,412 dolara kadar düştükten sonra, Tokyo saati ile 14:05'te 7,430 dolara geldi. Kontrat dün 7,344.25 dolara kadar inerek 27 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Eylül vadeli bakır kontratı, New York'ta Comex piyasasında fazla değişmeyerek 3.3725 dolarda kaldı.

Citigroup Inc., Yunanistan'ın önümüzdeki 18 ay içinde eurodan çıkma olasılığının yüzde 90 olduğunu kaydetti. Daha önceki tahmin yüzde 50 ila yüzde 75 aralığındaydı. Uluslararası Para Fonu (IMF), dünkü raporunda, metal fiyatlarının, Çin'de gayrımenkul yatırımlarının yüzde 2 azalması durumunda düşebileceğini kaydetti. Gelecek hafta, Ağustos ayı ile birlikte krizin beşinci yıldönümü öncesi, 24 saat içinde, Fed, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası toplantıları olacak.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. metal traderı Chae Un Soo, "Piyasa, Avrupa borç krizi ve Çin'de yavaşlayan ekonomi nedeniyle, mevcut fiyat aralığı olan 7,300-7,500 dolar dahilinde, aşağı yönde hareket edebilir" dedi ve "Yatırımcılar şimdi, merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için atabilecekleri adımlara bakıyor" değerlendirmesinde bulundu.

IMF dün, dünyanın en büyük sanayi metalleri tüketicisi Çin için hazırladığı raporda, ülkede gayrımenkul yatırımlarının daralması durumunda, en sert darbeyi çinko ve nikelin alabileceğini kaydetti. Bakır, rapora göre, yüzde 3.1 düşebilir.

Kasım vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.8 yükselerek ton başına 54,040 yuana (8,464 dolar) çıktı.

Kalay, aluminyum, çinko ve kurşun, Londra'da yükselirken, nikel fazla değişmedi.