Advertisement

Dünya genelinde merkez bankalarının, ekonomik büyümeyi desteklemek üzere harekete geçeceği spekülasyonu üzerine gelişen piyasa hisseleri 5 günden bu yana ilk kez yükseldi.

Dünyanın en büyük 4. cep telefonu üreticisi LG Electronics Inc., cep telefonu ihracatının 3. çeyrekte artabileceğini söylemesinin ardından tüketici odaklı şirketlerdeki kazançlara öncülük etti. Dünyanın en büyük 2. çip kontratı üreticisi United Microelectronics Corp., beklentinin üzerinde kâr açıklaması üzerine 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. Güney Koreli kimyasal ve finansal şirketi Hyosung Corp., KTB Investment&Securities Co.'nun, şirketin kazançlarının tahminleri aşabileceğini söylemesiyle yüzde 6.1 değerlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kazançla 908.94 puana yükselerek, toplamda yüzde 3.8 oranında gerilediği 4 gündür devam eden düşüşüne son verdi.

Finansal kriz adım adım 5. yılına yaklaşırken, önümüzdeki hafta Fed, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası birbirinden 24 saat arayla toplanacak. Piyasalara trilyonlarca dolarlık likidite enjekte etmelerinin ve faizleri sıfır seviyelerine yaklaştırmalarının ardından hâlen daha toparlanmada sıkıntı çeken merkez bankaları, yavaşlamayı önlemek için yeni stratejiler bulmak zorunda görünüyor.

Para politikalarının ciddi kazanımlar kaydedemediğini, bu sebeple daha büyük hamlelerin gerektiğini belirten PT Sinarmas Asset Management'ın yöneticilerinden Jeffrosenberg Tan, hükümetin hâlen daha parasal ve mali  olarak esnek bir duruş sergilediğini söyledi.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.5 kazançla yüzde 0.5 artış kaydederken, won da 1 haftanın en düşüğünden geri sıçradı. Güney Kore Merkez Bankası, büyümenin ikinci yarıda iyileşeceğini öngördü. Ülkenin GSYH'si Haziran'da sonlanan çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.4 ile 2009'un 3. çeyreğinden bu yana en düşük büyümesini kaydetti. Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Tüketici merkezli şirketler, telekomünikasyon hizmetleri ve teknoloji şirketleri göstergeleri, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin bugünkü kazançlarına öncülük etti. Endeks bu yıl yüzde 0.8 aşağıda seyrediyor.