Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki krizin Tüketici Güveni üzerinde baskı oluşturduğuna işaret etmesi beklenen verinin öncesinde önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybeden euro, yen karşısında da 2 haftanın zirvesinden geri çekildi.

Salı günü açıklanacak olan ve yeniden rekora işaret edeceği tahmin edilen Euro Bölgesi işsizlik oranının öncesinde euro kazançlarını azalttı. Bölgedeki borç krizinin çözümüne yönelik önlemlerde Bundesbank Başkanı Jens Weidmann'ın desteğini kazanmaya çalışan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi bugün ABD Hazine Bakanı Timothy geithner ile bir araya gelecek. AMB'nin 2 Ağustos'taki politika toplantısının öncesinde Moody's, bankanın krizi tek başına çözemeyeceğini söyledi.

AMB bazı politika önlemleriyle ortaya çıkasa da, bunların etkisini göstermesinin zaman alacağına dikkat çeken Tokyo'daki Gaitame Online Co.'nun Döviz danışmanlarından Masakazu Sato, bu sırada ekonomik verilerin zayıf seyretmeyi sürdüreceğini ve euronun da her veriyle yeniden satış göreceğini belirtti.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 1.2294 seviyesine düşerek, geçtiğimiz haftaki yüzde 1.4 oranındaki rallisini azalttı. Yen karşısında 27 Temmuz'da 97.34 seviyesinden 2 haftanın en yükseğini test eden euro, bugün yüzde 0.4 zayıflayarak 96.32 düzeyine geriledi. Dolar/Yen paritesi ise 78.46'dan 78.35'e düştü.

Avrupa Komisyonu'nun hanehalkı güven endeksinin, -21.6 puan ile 3 yılın en düşüğüne yaklaştığına işaret etmesi,Euro Bölgesi'ndeki işsizlik oranının da Haziran'da yüzde 11.1'den yüzde 11.2'ye çıkması bekleniyor.