Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin euroyu korumak için harekete geçeceğine ilişkin iyimserliğin, ihracatçıları desteklemesiyle Tokyo Borsası yükseldi.

Satışlarının yüzde 42'sini Avrupa'da kaydeden Makita Corp. yüzde 1 primlendi. Konica Minolta Holdings Inc., ilk çeyrekteki operasyonel kârının ikiye katlandığını açıklanmasının ardından yüzde 5.4 değer kazandı. Japonya'nın en büyük bilgisayar hizmetleri sağlayıcısı Fujitsu Ltd., beklenenden daha fazla zarar açıklaması üzerine yüzde 12 düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7 kazançla 8,626.65 puana yükselerek 3 gündür kaydettiği kazançları yüzde 3.1'e genişletti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi de bugün yüzde 0.5 artışla 730.20 puana çıktı.

Euro için güçlü siyasi ve mali irade olduğunu belirten UBS AG'nin Avustralya birimindeki yatırım stratejisi müdürü George Boubouras, AB'deki zorlukların giderilmesine yönelik hamlelerin, önümüzdeki günlerde sürdürülebilir bir ralliye neden olacağını söyledi.

Berlin, Paris ve Roma'daki liderler Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, borç krizinin çözümü ve euronun korunması için gereken her şeyin yapılacağı sözlerine destek verdi. Bankanın adını vermek istemeyen 2 yetkilisi 27 Temmuz'da Draghi'nin önerileri arasında bölgenin kurtarma fonunun ülke tahvili satın almasının bulunduğunu söyledi.

AMB Başkanı bugün Frankfurt'ta ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile bir araya gelecek. Fed yetkilileri de bu hafta daha fazla teşvik önlemlerini görüşmek üzere toplanacak.