Advertisement

Bakır, Avrupa Birliği (AB) politika yapıcılarının borç krizini hafifletmek için adım atacakları ve bunun da sanayi metallerine yönelik talebi artıracağı beklentisi ile yükselişini beşinci güne taşıdı. Bakır böylece, Ağustos sonundan bu yana en uzun çıkış dönemini yaşıyor.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.6 yükselerek ton başına 7,608.75 dolar ile 20 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, Tokyo saati ile 11:53'te 7,598.75 dolara geldi. Eylül vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.4 yükselişle pound başına 3.44 dolara çıktı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, bugün Frankfurt'ta ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile biraraya gelecek ve ayrıca AMB'nin tahvil alımına muhalif Bundesbank Başkanı Jens Weidmann'ı da ikna etmeye çalışacak. Fed politika yapıcıları bu hafta, istihdam verileri açıklanmadan önce, dünyanın en büyük ekonomisindeki yavaşlama ile mücadele için ilave teşviklere ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar vermek üzere biraraya gelecek.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli traderı Hwang Il Doo, "Avrupa'nın borç sorunlarına ilişkin iyimserlik ve merkez bankalarının büyümeye destek için harekete geçecekleri beklentisi, bakıra destek sağlıyor" dedi ve Şanghay Borsası bakır stoklarında haftalık düşüşün de piyasayı desteklediğini sözlerine ekledi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları, borsanın 27 Temmuz'da açıkladığı rakama göre, altı haftada ilk kez düşüş gösterdi. Borsa, Şanghay'daki 10 depoya göre, stokların geçen hafta 4,463 ton düşerek 156,510 tona gerilediğini duyurdu.

Kasım vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.8 yükselerek ton başına 55,210 yuana (8,655 dolar) çıktı. Nikel Londra'da yükselirken, çinko ve kurşun değer kaybetti.