Advertisement

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc, varlık satışlarından elde ettiği gelirin desteği ile yılın ilk yarısında karını yüzde 10 artırdığını duyurdu.

Bankanın vergi öncesi karı, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemindeki seviyesi olan 11.5 milyar dolardan 12.7 milyar dolara yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan yedi analistih medyan tahminine göre, bankanın 12.36 milyar dolar kar etmesi bekleniyordu. Banka İngiltere'deki müşterileri için 1.3 milyar dolar karşılık ayırdı.

Banka CEO'su Stuart Gulliver, yaptığı açıklamada, "Asya gibi daha hızlı büyüyen bölgelerde gelirleri artırarak ve organizasyonu yeniden şekillendirmeye devam ederek, kilit alanlarda kayda değer ve cesaret verici ilerleme gösterdik" dedi.

Gulliver, 2011'de CEO'luğa getirilmesinden bu yana, gelecek yılın sonuna kadar 3.5 milyar dolarlık maliyet indirimi hedefleyerek, bankanın daha geniş pazar payının olduğu gelişmekte olan ekonomilerde odaklanmak için 28 adet varlık satışı gerçekleştirdi. Banka Mayıs ayında, şirket ve yatırım bankacılığını da içeren dört kısım arasında daha büyük çaplı işbirliğinden kaynaklanacak ilave gelir hedefini ikiye katlayarak 2 milyar dolara yükseltti.