Advertisement

Kazanç büyümesinin yavaşladığına dair kaygıların, Avrupa Birliği yetkililerinin borç krizinin hafifletilmesi için harekete geçeceği spekülasyonunu gölgelemesi üzerine Çin Borsası geriledi.

Çin'in en büyük nakliye şirketi China Cosco Holdings Co., ilk yarıdaki zararının yıllık bazda arttığını beklemesi üzerine rekor düşük seviyeye geriledi. China Life Insurance Co., sel şikayetlerinin kazançlara zarar vereceği spekülasyonuyla 2 haftanın en düşüğüne işaret etti. Çin Borsası'ndaki B tipi hisselerin edneksi, şirketlerin, borsa kotundan çıkarılacağına yönelik endişelerle 2 yılın en düşük seviyesini kaydetti. Industrial&Commercial Bank of China Ltd., Nomura Holdings Inc. tarafından "yüksek kaliteli beta hisseleri" arasında sayılmasının ardından değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yzüde 0.2 kayıpla 2,125.45 puana geriledi. Endekste değer kazanan her 2 hisseye karşılık ortalama 7 hisse değer kaybetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 2,54.37 puana indi. Şanghay B tipi Hisse Fiyatı Endeksi y üzde 5.7 düştü.

Şirketlerin 2. çeyrek kazançlarının oldukça kötü olduğunu ve piyasayı baskıladığını belirten Huaxi Securities Co.'nun analistlerinden Mao Sheng, insanların bu gerçeği artık kabullendiğini ve bir sonraki çeyreği beklemeye başladıklarını söyledi ve piyasanın istikrara kavuşması için daha somut önlemlerin gerektiğinin altını çizdi.