Advertisement

Avrupa hisseleri son 4 ayın en yüksek seviyesine çıkarken İspanyol tahvilleri, politika yapıcıların, Avrupa'daki borç krizini rahatlatacağına yönelik adımlar atacağı söylentileriyle rallisini devam ettirdi. Euro zayıflarken, mısır fiyatları ABD'nin Ortabatı bölgesindeki kuraklığın devam etmesiyle rekor seviyeye sıçradı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 artarak 4 Nisan'dan beri en yüksek seviyeyi görürken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) vadeli kontratı kayıplarını düşürerek yüzde 0.2 geriledi. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvil faizleri, ülkenin tahvil satışının ardından 5 baz puanı gerilerken, yine benzer vadeli İspanyol faizleri düşüşünü 4. gün devam ettirdi. Euro yüzde 0.4 değer kaybederek üç günlük kazancına ara verdi ve 1.2269 dolara geriledi. Japon hisseleri düşerken, 10 yıllık tahvil faizlerini yedi haftanın en yüksek seviyesine fırlattı. Mısır, buğday ve soya fasülyesi vadelileri yüzde 2'den daha yüksek bir ralli yaptı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Berlin, Paris ve Roma'daki liderlerin Euro Bölgesi'ni korumak için kendisine gerekli desteği vereceklerini belirtmesinin ardından bugün ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile Frankfurt'ta buluşuyor. Madrid'deki Ulusal İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre İspanyol ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0.4 daraldı.

Rioni Capital Partners LLP yönetim partneri Kaha Kiknavelidze, Avrupa'da hala yapılması gereken yapısal düzenlemenin boyutu ve sermayenin çevre ülkelerden merkez ülkelere aktarımının hızlandırılması, Avrupa Merkez Bankası'nın uzun süreli çözümler uygulayabilmesi için çok büyük bir efor sarfetmesini gerektirdiğini belirtti.