Advertisement

İspanya tahvilleri, Euro Bölgesi politika yapıcıların, artan borçlanma maliyetlerini düşürmek ve borç krizini hafifletmek için, çevre ülke tahvillerinin alımını tekrar başlatacakları beklentisiyle yükselişini dördüncü güne taşıdı.

Almanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi, Euro Bölgesi'nde ekonomik güvenin Temmuz ayında düşmesi sonucu güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin artması ile birlikte rekor seviyeye düştü. İtalyan tahvillerinin faizi, Hazine'nin 5.48 milyar euroluk (6.72 milyar dolar) tahvil satışı sonrası geriledi. Geçen hafta, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı taahhüdünde bulunan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, 2 Ağustos'taki AMB para politikası toplantısı öncesi, hükümetleri ve merkez bankacıları İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin rahatlatmaya yönelik bir plan konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Frankfurt'ta Commerzbank AG faiz strateji müdürü Christoph Rieger, "İspanya ve İtalya faizlerinin arkasındaki temel yönlendirici, borç krizini kontrol altına almaya yönelik müşterek bir adımın atılacağına yönelik umut" dedi ve "Umurların boşa çıkma riski yüksek. Bu hafta tüm detaylara ulaşamayabiliriz ve bu nedenle, piyasa muhtemelen volatil kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen haftaki 52 baz puanlık düşüşün ardından, bugün de 15 baz puan ya da 0.15 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 11:22'de yüzde 6.59'a geriledi. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvilin fiyatı 1.025 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 10.25 euro yükselerek 94.855'e çıktı. 10 yıl vadeli tahvilin faizi 25 Temmuz'da yüzde 7.751'e çıkarak rekor kırmıştı.