Advertisement

ABD Endeks vadeli kontratları, ülkedeki işsizlik seviyesinin yüzde 8'in üzerinde kaldığı ve Tüketici Güveninin düştüğünü göstermesi muhtemel verilerin bu hafta açıklanmasından önce gerileyerek, Standard & Poor's 500 Endeksinin (S&P 500) son üç gün içerisinde ilk defa düşebileceği sinyalini verdi.

J&P Morgan Chase & Co., Deutsche Bank AG'nin hisse notlarını düşürmesinin ardından New York'ta erken saatlerde yüzde 0.8 değer kaybetti. Cnooc Ltd.'nin şirketi satın almasının ABD enerji kaynaklarının Çin tarafından kontrol edilebileceğine dair hükümette endişe yaratması ihtimaliyle Nexen Inc., Almanya'da düşüş yaşadı. Microsoft Corp. açılış öncesi işlemlerde yüzde 1.1 yükseldi.

S&P 500 Eylül vadelileri New York saatiyle 07:15'te yüzde 0.3 gerileyerek 1,379.1 puan oldu. Gösterge endeksi Mart ayından beri en uzun kazanç periyodu olan 3 haftalık yükselişini tamamlamış oldu. Dow Jones vadeli kontratı 20 puan, yüzde 0.2, gerileyerek 13,013 oldu.

CMC Markets'in şef piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Son altı ayda ABD'den gelen yorumlarla uyumlu bir büyük tabloya doğru gidiyoruz. Bu tablo, toparlanmanın hız kazanmaya devam ettiği, ancak ufukta bir patlamanın görünmediği şeklinde" dedi ve "ABD için beklentimiz, süregelen ılımlı büyüme şeklinde" yorumunda bulundu.

Dow Jones geçtiğimiz hafta 13,000'in üstüne çıkarak, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımı yapıp borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve euroyu koruması beklenen bir ortamda, Ocak ayından bu yana en uzun haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Bu arada, Chicago Board Exchange VIX son 5 yılın günlük en düşük seviyesine geriledi.