Advertisement

-Avrupa hisseleri iyimser yükseldi

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bölgedeki borç krizini hafifletmek için hazırlanacak bir plana politika yapıcılardan destek bulacağı iyimserliğiyle tırmanışa geçen Avrupa hisseleri, Nisan ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı.  

Air France-KLM Group ikinci çeyrek kaybının beklenenden daha az olduğunu açıklamasıyla yüzde 18 yükseldi. Evraz Plc ve Fiat SpA yüzde 4.5'lik tırmanışla emtia ve otomobil üreticileri arasındaki ralliye liderlik yaptı. JCDecaux SA, ilk yarı kârında yüzde 13 düşüş açıklamasıyla yüzde 6.9 kayıp yaşadı.

-ABD ve Almanya'dan Draghi'ye umut

ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner ve Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupalı liderlerin, Euro Bölgesi'ni savunmak için ellerinden gelen her şeyi yapma kararına destek çıkarken en zayıf halka olan Yunanistan hakkında yorum yapmaktan kaçındılar.

İki bakanın bugunki görüşmesinden sonra yapılan açıklamada, bakanlar dikkatleri geçtiğimiz hafta Avrupalı yetkililer tarafından Euro Bölgesi'nin korunmasına yönelik yapılan açıklamalara çektiler.

Yine iki bakan İrlanda'nın tahvil satışlarını ve Portekiz'in programa yönelik mutabakatındaki kararlılığı överken, İspanya ve İtalya tarafından geniş mali ve yapısal reformlara yönelik "gözle görülür" çabayı tartıştı.

-Altının gramı 94,00 TL oldu

Altının onsu uluslararası piyasalarda TSİ 13.19'da yüzde 0.03 artışla 1,623.20 dolardan alıcı bulurken İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 94,00 lira, Cumhuriyet Altınının satış fiyatı ise 630,00 lira oldu.

-Draghi kolları sıvıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ülke borçlarına yönelik mücadelesinde bir oyun değiştirici bulabilmek için harekete geçti.

Geçtiğimiz hafta euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacağına dair verdiği sözle global piyasalarda ralliler başlatan Draghi, AMB politika yapıcılarının 2 Ağustos'taki toplantılarından önce İspanya ve İtalya'da borçlanma maliyetlerini düşürmeye yönelik bir plan için hükümetler ve merkez bankaları arasında bir konsensüs yaratmaya çalışıyor. Draghi bugün Frankfurt'ta ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ile buluşurken aynı zamanda AMB'nin tahvil alımlarını eleştiren Alman Merkez Bankası Bundesbank Başkanı Jens Weidmann'ın da desteğini kazanmak için çabalıyor.

-Bankacılık sektörü kredi hacmi düştü

Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi bir haftada 3 milyar 41 milyon lira gerileyerek 20 Temmuz 2012 tarihi itibariyle 742 milyar 95 milyon lira oldu. Kredi hacmi 13 Temmuz'da 745 milyar 136 milyon lira düzeyindeydi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) haftalık bültenine göre, mali kesim hariç kredilerin toplamı 3 milyar 274 milyon lira azalarak 680 milyar 214 milyon liradan 676 milyar 940 milyon liraya düştü. Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi de 742 milyar 95 milyon lira olarak belirlendi.

-Asya paraları umutlu

Almanya ve İtalya'nın euroyu koruyacaklarını söylemesi ve Fed'in büyümeyi desteklemek üzere daha fazla teşvik önlemi açıklayacağı spekülasyonu üzerine Asya paraları değerlendi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti'nin dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyleyerek verdiği borç kriziyle mücadele mesajını desteklemesinin ardından Güney Kore wonu 12 haftanın en zirvesine oturdu. 27 Temmuz'daki büyüme verisinin, dünyanın en büyük ekonomisinin geçtiğimiz çeyrekte yavaşladığını göstermesinin ardından Fed yarın 2 günlük toplantısına başlıyor.

-HSBC'den yasal konulara 2 milyar dolar

Pazartesi günü kara para aklama suçlamalarından doğabilecek potansiyel cezalara 700 milyon dolar ayırdığını söyleyen HSBC, kredi kartı ödeme koruma planları, mortgage ödemeleri ve diğer krediler ile ilgili yasal durumları karşılayabilmek amacıyla da 1.3 milyar dolarlık ilave bir bütçe ayrıldığını belirtti.

New York Times'ın haberine göre yılın ilk yarısında operasyonel gelirleri artarak 43.6 milyar dolara ulaşan HSBC, yine aynı zaman periyodundaki net kârının geçtiğimiz seneki 9.2 milyar dolardan 8.4 milyar dolara indi.

-İMKB rekorlara devam ediyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) geçtiğimiz hafta başlayan ralliye bugün de devam ederek günü önceki gün kapanışına göre 659,24 puanlık yükselişle 65.032,05 puandan kapattı.

İMKB 100 Endeksi böylece 2012 yılı rekorunu yenilemiş oldu.

İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 1,02 oranında değer kazanırken, toplam işlem hacmi 1,7 milyar lirayı aştı.