Advertisement

Ünlü ekonomist Paul Krugman, New York Times gazetesindeki köşesinde euro krizindeki son gelişmelere yer verdi. Krugman, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ne derse desin euronun kurtarılabileceğinin şüpheli olduğuna dikkat çekti.

"Kusurlu" euronun yalnızca Avrupa Birliği daha entegrasyon sağlarsa devam edebileceğini söyleyen Krugman, bunun da yakın zamanda gerçekleşebilecek bir şey olmadığını belirtti.

ABD tarafından kurtarılan Florida eyaleti ile İspanya'nın durumunu karşılaştıran Krugman, her ikisinin de konut sektöründe balona sahip olduğunu ve devamında dibe vurduğunu, ancak İspanya'nın, Florida'nın olmadığı bir şekilde krizde  olduğuna dikkat çekti. Krugman, Florida'nın ABD'nin federal hükümetine sosyal güvenlik gibi konularda sırtını dayamaya devam edevbildiğini, bu esnada da bankalarındaki ve diğer sorunları çözebildiğini hatırlattı.

Florida örneğinden yola çıkan Krugman, Avrupalı liderlerin de benzer bir yaklaşım güderek, güney Avrupa ülkelerinin borçlanma maliyetlerini düşürmesi ya da
ülkelere ihracatla yeniden refaha kavuşmalarında yardım etmesinin gerektiğini savundu.

Euro Bölgesi'nin bu seçenekleri yapmaya isteksiz olduğunu, euronun yalnızca Almanya daha yüksek enflasonu kabul ederse kurtarılabileceğini yazdı.