Advertisement

Avrupa Merkez Bankası bu hafta faiz oranlarını ve ekonomiyi canlandırmanın yollarını bulmak üzere toplanmaya hazırlanıyor ancak eski Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, para politikalarının Avrupa'yı kurtaramayacağına inanıyor.

AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta euroyu korumak için, faizlerin indirilmesi ve LTRO olarak da daha önce 2 kez kullanılmış olan bankalara düşük maliyetli kredilerin dağıtılması hamleleri de dahil olmak üzere "ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu" söyledi.

Draghi'nin sözlerinin ardından AMB'nin harekete geçmesi çağrıları artsa da Zoellick, bir yandan büyüme desteklenirken, diğer yanda borçları azaltacak yapısal reformaların gerektiğini savundu.

Para politikasının yalnızca zaman kazandırdığını, temel sorunları çözmediğini belirten Zoellick, Avrupa'nın reform yapmasının gerektiğini vurguladı.

Eski Dünya Bankası Başkanı, Almanya'nın İspanya ve İtalya'nın mali durumlarını yoluna koymak zorunda olması konusunda haklı olduğunu, ancak aynı zamanda rekabetlilik için de yapısal reformların gerektiğine dikkat çekti.