Advertisement

Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 2012'nin en büyük 2 günlük kaznacının, ekonomik görünümün üzerinde olduğuna ilişkin endişelerin etkisiyle New York Borsası düştü.

JP Morgan Chase&Co., Deutsche Bank AG'nin hisse tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 2 değer kaybetti. Loews Corp., şirketin CEO'su James Tisch, kârın üçüncü çeyrekte de azalmasının ardından küresel ekonomi konusunda "çok endişeli" olduğunu söylemesinin ardından yüzde 5.2 düştü. S&P 500 Endeksi'ndeki konut inşaatçıları göstergsi, Citigroup Inc.'in sektördeki hisselerin bu yılki yükselişin ardından düşüşe geçebileceğini söylemesinin ardından yüzde 2 geriledi. Amerikan borsalarında değerlenen her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi önceki 2 günde yüzde 3.6 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 düşüşle 1,385.30 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.1'in altında kayıpla 13,073.01 puana geriledi. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 5.8 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 14 altında gerçekleşti.

Cuma günü istihdam rakamlarının açıklanacağını, onun öncesinde de Fed toplantısının olduğunu, bunun da insanları endişelendirdiğini belirten Fifth Third Asset Management'ın yatırım genel müdürü Keith Wirtz, zayıflayan ekonomi ve yavaşlayan kazançlara ilişkin kaygılara dikkat çekti.

Hisseler 3 Ağustos'ta açıklanacak olan istihdam verilerinin, 3 yıldan bu yana yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranını aşağı çekemeyeceği beklentisiyle düştü.

FOMC bu hafta ekonomiyi daha fazla destekleyip desteklemeyeceklerine karar vermek üzere bir araya geliyor.