Advertisement

Avrupa kurtarma fonuna, borç sorunu çeken ülkelerin tahvillerinin alınması için Avrupa Merkezi'nden borçlanabilmesi için bankacılık lisansı verilmesi önerisinin "tehlikeli" olduğunu belirten Harvard Üniversitesi ekonomi profesörü Martin Feldstein, hükümetlere gereken ama zorlu mali reformlardan kaçmaları için gereğinden fazla rahat alan vereceğini söyledi.

Project Syndicate'teki köşesinde Feldstein, merkez bankalarının, finansal piyasalardaki likiditeyi yönetmek için açık piyasa operasyonlarını kullanmasının gerektiğini, ancak mevcut ve eski mali sorunlardan kaynaklanan yüksek faizlere sahip olan ülkelerin tahvillerinin alınmasının "gereksiz ve tehlikeli" olduğunu yazdı.

Feldstein, bahsi geçen tüm tahvil geri alımlarının, Fransa ve Almanya gibi sağlıklı ülkelerinin çıkardığı tahvil sepetini içermesinin gerekeceğini söyledi.

AMB'nin yüksek faize sahip ülkelerin tahvilini almasına odaklanmanın ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Feldstein, bu hamlenin, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin uzun vadeli mali açıkların azaltılması için gereken zorlu kararları almalarına yönelik baskıları azaltacağını belirtti.