Advertisement

Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın, küresel ekonomik yavaşlama sinyallerine karşı daha fazla teşvik uygulamaya hazır olduklarına işaret edeceklerinin beklenmesi, Asya'daki ihravatçıların kazanç görünümünü destekledi; Asya Borsaları 2. ayını da artıda kapamaya yöneldi.

Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., hisse geri alım planı sayesinde yüzde 6 değerlenerek bilgi işlem teknolojileri hisseleri arasındaki kazançları sürdürdü. Hokuriku Electric Power Co., satış tahminlerini yükseltmesinin ardından yüzde 14 artış kaydetti. Maden şirketlerine labaratuar hizmeti veren Campbell Brothers Ltd., küresel ekonomideki volatilite ve belirsizliğin kazançları olumsuz etkileyebileceğini söylemesi üzerine yüzde 8.3 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 118.4 0 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi. Bu ay yüzde 1 artış kaydeden endeks, 2. ayını da yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor.

Piyasaların şu anda ekonomik durumdan çok merkez bankalarının hamlelerine yoğunlaştığına dikkat çeken Perpetual Investments'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, küresel ekonomideki sorunun, dünya genelinde hükümetlerin ve bankaların borçları olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 29 Şubat'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizi ve Çin ekonomisindeki yavaşladığı endişeleriyle yüzde 9 geriledi.

Standard&Poor's 500 Endeksi tahmini kazançlarının 13.5 ve Stoxx Europe 600 Endeksi 11.2 katından fiyatlanırken, MSCI Asya Pasifik Endeksi 11.9 katından değerleniyor.