Advertisement

İsviçre'nin en büyük bankası UBS AG, yılın ikinci çeyreğinde, yatırım bankacılığı birimindeki zarar ile birlikte, karının yüzde 58 düştüğünü bildirdi.

Bankanın net karı, geçen yılın aynı dönemindeki seviyesi olan 1.02 milyar İsviçre frankından 425 milyon franka (434 milyon dolara) düştü. Bloomberg News'un anketine katılan 11 analistin tahminlerinin ortalamasına göre, bankanın 1.09 milyar frank kar açıklaması bekleniyordu.

Banka CEO'su Sergio Ermotti, Avrupa borç krizinin menkul kıymetlerin karlılığını düşürmesi ve artan sermaye gerekliliklerinden dolayı, yatırım bankacılığı birimini, refah yönetimi biriminde odaklanmak üzere, yarıdan daha fazla küçültmüştü. UBS, açıklamasında, Avrupa'daki borç sorunlarının ve ekonomik görünüme yönelik şüphelerin üçüncü çeyrekte ilave sorunlar yaratabileceğini kaydetti.

Frankfurt'ta Kepler Capital Markets analisti Dirk Becker, "Yatırım bankacılığı birimi bir süredir düşük performans gösteriyordu" dedi ve "Bu birimde ne kadar varlık azaltırlarsa, gelecekte kar şansı o kadar düşecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yatırım bankacılığı birimi, Facebook Inc. hisse satışından kaynaklanan 349 milyon franklık zararın da etkisi ile, ikinci çeyrekte, 130 milyon frank vergi öncesi zarar açıkladı. UBS, birimdeki risk ağırlıklı varlıkları dana önce planlanandan daha fazla azaltacağını duyurdu.