Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), Euro Bölgesi borç krizinin küresel finansal istikrarsızlığı daha da kötüleştirdiğini ve düzenli bir düzelme sürecinin uzun ve maliyetli olacağını kaydetti.

Washington merkezli IMF'nin dün açıklanan pilot raporundaki değerlendirmeler, dış izlemeyi daha etkin hale getirmeyi amaçlıyor. IMF, iç ve finansal politikaların diğer ülkelere etkilerini daha iyi analiz edebilmek için, üye ülkelerin ekonomilerinin gözetimine yönelik yaptığı değişiklikleri de açıkladı.

IMF, "Euro Bölgesi'nin içindeki sürdürülemez büyüklükteki dengesizlikler, küresel ani yükseliş ve düşüş döngüsünün bir parçasıydı ve bölge krizinin çözülememesi, diğer ülkelere sıçramakta olan baskının daha yoğunlaşmasına neden oluyor" şeklinde görüş bildirdi.

Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarma paketilerine katılan IMF, 2008 küresel finans krizine yol açan kırılganlığın işaretlerini kaçırdığı yolunda eleştirilerle karşılaşmıştı. Geçen yıl açıklanan bir rapora göre, IMF ayrıca, döviz kurlarına yönelik değerlendirmeleri hakkında da "tatminsizlikle" karşılaşmış ve bunun sonucu, üye ülkelerin dış istikrarına yönelik değerlendirmelerde sermaye akımı gibi verileri de kullanacağı taahhüdünde bulunmuştu.

IMF'nin yeni raporu, bir ülkenin politikalarının küresel istikrara yayılmasının boyutunu tartışıyor ve iç politikalara yönelik rehberlik konusuna da eklemelerde bulunuyor. Fon şimdi artık, bir ülkenin ekonomisini değerlendirirken, hem kurlar hem de iç politikalarda odaklanacak.