Advertisement

Gelişen piyasa ülkeleri arasında en hızlı enflasyona sahip olan Hindistan, tüketici fiyatlarını kontrolde tutmaya çalışarak, ikinci toplantısında da faizleri değiştirmedi. Hindistan, bankaların, hazine tahvili cinsinden tutmaları gereken mevduat miktarını ise azaltma kararı aldı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Duvvuri Subbarao politika faizini beklenti dahilinde yüzde 8'de bıraktı. Subbarao, yasal likidite oranında ise 2010'dan bu yana ilk kez indirime giderek yüzde 24'ten yüzde 23'e çekti.

Rupideki düşüş, altyapıdaki sıkışıklık ve yüksek gıda maliyetlerinin fiyat baskısını artırmasıyla Subbarao enflasyon tahminini de yüzde 7'ye yükseltti. Riskler, Hindistan'ın, büyümenin 9 yılın en düşüğünde seyretmesine rağmen Çin ve Güney Kore gibi para politikasın gevşetme imkanını sınırladı.

Kuraklık tehlikesi, rupideki düşüş ve yüksek petrol fiyatlarından ötürü enflasyon risklerinin arttığını belirten Standard Chartered Plc'nin ekonomistlerinden Anubhuti Sahay, faiz indiriminin doğru ilaç olmadığını, hükümetin reformları yeniden başlatarak büyümeyi canlandırabileceğini söyledi.

Avrupa'daki borç krizi ve Hindistan'ın ticaret açığından zarar gören rupi, geçtiğimiz yıl dolar karşısında yüzde 21 düşüş kaydetti. BSE Hindistan Sensex Endeksi ise aynı dönemde yüzde 6 düştü.