Advertisement

Amerikan merkez bankası Fed, ekonominin yavaşladığını ve zayıflayan genişlemeye yönelik atılan adımları gölgelediğini söyledi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bugün sonuçlanan 2 günlük toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik aktivitenin, yılın ilk yarısında yavaşladığını söyledi. Komite, ekonomik ve finansal gelişmelere yönelik verileri yakından takip ederek fiyat istikrarı bağlamında toparlanmayı ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek amacıyla ilave destek vereceğini belirtti.

Fed tarafından yayımlanan bir önceki rapora göre bu açıklamada dikkat çeken nokta, Amerikan merkez bankasının "ilave adımlar atmaya hazırdır" söylemi yerine "ilave destek verecek" demesi oldu. Aynı zamanda Fed, parasal politikasını değiştirmeyerek herhangi bir ilave QE3 veya başka bir önlem açıklamadı.

Fed Başkanı Bernanke, zayıflayan tüketici harcaması, yavaşlayan ekonomik büyüme ve yüzde 8.2'nin üstünde seyreden işsizlik oranına rağmen yeni teşvik açıklamadı. Bernanke ve meslektaşları 12 Eylül'deki toplantılarından önce Temmuz ve Ağustos aylarının istihdam verilerini inceleyerek, Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında bölgenin borç krizini rahatlatabilmeye yönelik adımlarını bekleyecek.

FOMC bugün yaptığı açıklamada, hanehalkı harcamasının yılın daha erken dönemlerine göre yavaş bir hızda arttığını söyledi. Fed, Operation Twist olarak da bilinen bir hamleyle, elindeki 667 milyar dolarlık kısa dönem tahvili uzun dönem tahville değiştirmeye devam ederek, varlıklarının ortalama vadelerini uzatacağını belirtti.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ağustos 2012 Perşembe, 10:04 Misafir fed başkanida abd nin toparlanmasini isti̇yor qe3 olmadan onun i̇çi̇n de qe3 bi̇raz zamana yayiyor eğer hemen qe3 yaparsa hem kendi para birimi dolar değer kaybedecek hem de piyasa yeniden qe4 isteyebilir çok temkinli yaklaşiyor bernanke!!!
02 Ağustos 2012 Perşembe, 00:16 Misafir bernanke sen ekonomi yonetmekten ne anlarsin ben sana dukkanimi bile emanet etmem abd nin canina okudun
01 Ağustos 2012 Çarşamba, 23:34 Misafir merhaba,bu adam resmen dünya ile kafa buluyor,toplantıya çay içmeye gitmiş sadece,dahası yok yani...
Kapat