Advertisement

Londra Olimpiyat Oyunları'nda, kadınlar voleybolda (B) Grubu'nda mücadele eden Türkiye, Güney Kore'yi 3-2 yendi.

Earls Court Salonu'nda oynanan maça çok iyi başlayan Türkiye, Neslihan ve Neriman'ın skora katkısıyla ilk teknik molaya 8-3 önde girdi. File önünde mükemmel bir oyun çıkaran ''Filenin Sultanları'', skoru 9-5 yaptıktan sonra güçlü rakibine hiç sayı şansı vermedi ve ikinci teknik molayı da 16-5 üstün geçti. Bir ara farkı 12 sayıya kadar (19-7) çıkaran milliler, 24 dakika süren ilk seti 25-16 kazandı.

İlk setin temposunu ikinci sete taşımakta zorlanan milli takım, bu setin hemen başında 5-1 geriye düştü. İlk teknik molayı 8-5 önde geçen Güney Kore karşısında yavaş yavaş oyuna ağırlığını koyan Türkiye, 13-13 eşitliği yakaladı. İkinci teknik molayı da 16-15 önde bitiren Güney Kore, smaçlarda ilk setteki performansını sürdüren, ancak bloklarda başarı yüzdesi büyük oranda düşen milliler karşısında ikinci seti 25-21 aldı.

Üçüncü setin başında temposunu yeniden yakalayan ''Filenin Sultanları'' hatalı servislerle rakibine sayı verse de file önünde etkili oyunuyla ilk teknik molayı 8-5 üstün geçti. Kaptan Esra, Neslihan ve Gözde'nin oyuna katkısıyla milliler, ikinci teknik molaya 16-11 önde girdi. Hızlı oyunuyla istediğini alan milli voleybolcular, 25 dakika süren seti 25-18 kazanarak yeniden setlerde öne geçti.

Dördüncü sette ilk teknik molayı 8-4 üstün tamamlayan Türkiye, üst üste yaptığı basit hatalarla rakibinin 8-8'lik eşitliği yakalamasına engel olamadı. Gözde ve Büşra'nın smaçlarıyla yeniden öne geçen milli takım, bu üstünlüğünü koruyamadı ve ikinci teknik molaya 16-15 geride girdi. Hatalı servis ve basit hatalarla kritik puan kayıplarına engel olamayan ve file önünde Güney Kore'yi geçmekte zorlanan Türkiye, dördüncü seti 25-19 kaybetti ve setlerde durum 2-2 oldu.

Başa baş geçen son sette saha değişimine 8-6 Türkiye önde girdi. 12-12'lik eşitliğin ardından Gözde ve Neslihan'ın kritik sayılarıyla son seti 15-12, maçı da 3-2 kazandı.

Bu arada Türk taraftarlar da milli takımı Earls Court Salonu'nda yalnız bırakmadı. Çok sayıda Türk taraftar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak, tezahüratlar yaptı ve milli takımı destekledi.

-Brezilya, Çin'i 3-2 yendi-

B Grubu'nda bu sabah oynanan diğer maçta son olimpiyat şampiyonu Brezilya, Çin'i 3-2 mağlup etti. Gruptaki son maçta ise ABD, TSİ 22.00'de son sırada yer alan Sırbistan ile karşılaşacak.

-Son randevu ABD ile-

Güney Kore engelini 3-2'lik galibiyetle geçen ''Filenin Sultanları'', gruptaki beşinci ve son maçında 5 Ağustos Pazar günü ABD ile karşılaşacak.

Earls Court'ta oynanacak ve TSİ 22.00'de başlayacak mücadelede Türkiye, ABD karşısında galibiyet alması halinde çeyrek finale yükselen taraf olacak.

Millilerin ABD'ye 3-0 ya da 3-1 yenilmesi halinde, Brezilya, son maçında Sırbistan karşısında 3-0 ya da 3-1 galip gelirse Brezilya gruptan çıkmayı başaracak. Türkiye'nin ABD'ye 3-2 yenilmesi halinde ise Brezilya'ya gruptan çıkmak için 3-0'lık galibiyet gerekecek.

Türkiye ABD'ye 3-2 yenilmesi durumunda, puanını 7'ye çıkaracak. Fakat halen 7'şer puana sahip Çin ve Güney Kore arasında yapılacak maçın 5 sette tamamlanması durumunda hem Çin hem de Güney Kore sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer alacak. Bu durumda Türkiye'nin gruptan çıkabilmesi için Brezilya'nın da son maçında set kaybetmesi gerekecek.

Grupta 6 puanla dördüncü sırada yer alan Türkiye, şu ana kadar 9 set aldı, 8 set kaybetti. 4 puanla 5. sırada bulunan Brezilya ise 7 set kazandı ve 10 set verdi.

Salon: Earls Court

Hakemler: Simone Santi (İtalya), Brian McDougall (Büyük Britanya)

Türkiye: Neriman Özsoy, Naz Aydemir, Büşra Cansu, Bahar Toksoy, Neslihan Darnel, Gözde Sonsırma (Gizem Güreşen, Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu, Esra Gümüş, Polen Uslupehlivan, Ozge Kırdar Çemberci

Güney Kore: Yeon Koung Kim, Dae Young Jung, Sa Nee Kim, Youn Joo Hwang, Song Yi Han, Hyo Jin Yang (Hae Ran Kim, Hee Jin Kim, Sook Ja Lee,

Setler: 25-16, 21-25, 25-18, 19-25, 15-12

Süre: 119 dakika (24, 28, 25, 27, 15)

-Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu: ''Hala şansımızı kaybetmiş değiliz''-

Milli voleybolcu Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu, B Grubu'ndan çıkmak için hala şanslarının devam ettiğini söyledi.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, kadınlar voleybolda Güney Kore'yi 3-2 yenen A Milli Takım'ın liberosu Gülden, maçtan sonra yaptığı açıklamada, ''İstediğimiz oyunu sergiledik. Aslında 4. sette maçı 3-1 alabilirdik ama sanırım 4-5 sayı öne geçince biraz gevşedik. Sonuçta gelip geldik'' diye konuştu.

Olimpiyat maçlarının kolay olmadığını ifade eden milli voleybolcu, ''Bütün maçlar çok zor. Hala şansımızı kaybetmiş değiliz. Umarım istediğimiz gibi olur, çünkü hak ettiğimizi düşünüyoruz'' dedi.

İlk defa olimpiyatta mücadele etmenin stresini yaşadıklarını dile getiren milli sporcu, tecrübenin çok önemli bir etken olduğunu kaydetti.

Gülden, kendilerinden beklentinin çok yüksek olduğunu kaydederek, ''Galiba biz daha maçları oynamadan madalyanın geleceği zamanı bekledik. Adım adım gitmemiz gerekirken stres yaptığımız için ilk iki maçta çok kötü oynamamamıza rağmen istediğimiz gibi olmadı'' ifadelerini kullandı.