Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden fazla artması ve hizmet sektörünün beklenenden daha hızlı genişlemesinin, dünyanın en büyük petrol tüketici ekonomisinde güçlenmeye yönelik iyimserliği artırmasının ardından son bir ayın en güçlü çıkışını gerçekleştirdi.

Petrol kontratları, ABD'de tarım dışı istihdamın Temmuz ayında 163,000 artmasının ardından yüzde 4.9 yükseldi. Öte yandan, yine ABD'de, ISM hizmet sektörü endeksi beklenmedik bir şekilde yükseldi. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, tropik fırtına Ernesto'nun bu haftasonu kasırgaya dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Winchester, Massachusetts'te Strategic Energy & Economic Research başkanı Michale Lynch, "İki tane çok olumlu ekonomik haber vardı ve piyasa buna reaksiyon veriyor" dedi ve "Ekonomik büyümeyi işaret eden herşey petrole yarıyor. Ayrıca, piyasa kapanışından sonra güçlenen Ernesto'dan kaynaklanan risk algılaması da var" değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli petrol kontratı, Nymex'te, 4.27 dolar yükselerek varil başına 91.40 dolara çıktı ve 20 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Bu ayrıca, 20 Temmuz'dan bu yana en hızlı günlük yükselişi işaret ediyor. Fiyatlar geçen hafta yüzde 1.4 yükselirken, bu yıl yüzde 7.5 düştü.

Eylül vadeli Brent türü ham petrolün varil fiyatı 3.04 dolar ya da yüzde 2.9 yükselerek, Londra mekezli ICE piyasasında 108.94 dolardan kapandı. Bu, 16 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışı işaret ediyor. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Nymex arasındaki fark17.54 dolar oldu.

Bloomberg News'un anketine katılan 89 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tarım dışı istihdamın Temmuz ayında 100,000 artması bekleniyordu. Önceki iki ayın verilerinde yapılan revizyonlar ise, toplam istihdamı 6,000 düşürdü. İşsizlik oranı ise beklenmedik bir şekilde yüzde 8.2'den yüzde 8.3'e yükseldi.