Advertisement

ABD'de gelecek hafta açıklanacak olan dış ticaret açığının Haziran ayında, gerileyen petrol fiyatlarının ithalat faturasını düşürmesi ve yavaşlayan küresel büyümenin ABD mallarına yönelik talebi azaltması ile birlite daralması bekleniyor.

Bloomberg News'un anketine katılan 59 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, dış açığın Haziran ayında, son dört ayın en düşük rakamı olan 48.7 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. ABD Ticaret Bakanlığı, dış ticaret verilerini 9 Ağustos'ta açıklayacak. Diğer açıklanacak verilere göre, ikinci çeyrekte, çalışanların verimliliğinin yükselmesi ve istihdam maliyetlerinin düşmesi bekleniyor.

Avrupa ve Asya'da yavaşlayan ekonomiler, denizaşırı tüketicilerin Amerikan mallarına yönelik talebini düşürebilir. Bu durum, ABD ekonomisinin öneli motorlarından biri olan ihracatı olumsuz etkileyecek. Öte yandan, ABD'de, 42 aydır yüzde 8 seviyesinin üzerinde seyreden işsizlik oranı, tüketicilerin ülke dışı mallara yönelik talebini düşürebilir.

New York'ta Deutsche Bank Securities Inc. kıdemli ABD ekonomisti Carl Riccadonna, "Dış ticaret bariz bir şekilde ABD ekonomisine güçlü bir katkıda bulundu. Ancak hızla bunun sonuna yaklaşıyoruz" dedi ve "Küresel dış ticaret yavaşlıyor. İthalat ise artmıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İhracata yönelik olumsuzluklar, resesyona yaklaşan Avrupa ekonomisinden ve Çin ekonomisindeki yavaşlamadan kaynaklanıyor. İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, 25 Temmuz'da açıklanan verilere göre, yüzde 0.7 ile 2009'dan bu yana en hızlı daralmasını gerçekleştirdi.

Çin'de büyüme, 13 Temmuz'da açıklanan verilere göre, yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 büyüyerek, 2008'den bu yana en yavaş genişlemesini yaptı.