Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD verilerinin beklenenden daha iyi çıkmasının, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Fed'in büyümeyi destekleme yönünde daha somut adımlardan bahsetmemelerinden kaynaklanan hayalkırıklığına ağır basması sonucu dokuzuncu haftayı da üst üste kazançla geçti.

Bankia SA, gösterge endeks Stoxx Europe 600'de en hızlı yükselişi gösteren hisse oldu. Vestas Wind Systems A/S, kredi hatlarını yeniden müzakere edeceğini açıklamasının ardından yüzde 11'lik bir ralli gerçekleştirdi. Avrupa'nın en büyük havayolu şirketi Air France-KLM Group, ikinci çeyrekte zararını azaltmasının ardından yüzde 11 prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi bu hafta yüzde 2.2 yükselerek 265.58 puana çıktı ve Ocak 2006'dan bu yana en uzun süreli çıkış dönemini yaşadı. Gösterge endeks, son dokuz haftalık dönemde, politika yapıcıların İspanyol bankaları için geri ödeme koşullarını gevşetmesi ve merkez bankalarının teşvik tedbirleri açıklayacağına yönelik artan iyimserlikle yüzde 13 yükseldi.

Lüksemburg'da BGL BNP Paribas SA hisse senedi stratejisti Guillaume Duchesne, "Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin 2 Ağustos'taki açıklamasında olumlu noktalar vardı" dedi ve "AMB yardımcı olmakta gerçek bir istekliliğe sahip, ancak bu, uzun ve karmaşık bir süreç. Ekonomik ortam karmaşık kalmaya devam ediyor. Fakat ABD istihdam verisi piyasaya kısa vadede yardımcı oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Draghi bu hafta spesifik adımlar konusunda bilgi vermedi ve bu durum piyasalarda hayalkırıklığı yarattı. Draghi, AMB'nin ülke tahvil alımlarında hükümetlerle paralel hareket edeceğini belirtirken, planın nasıl işleyeceği konusunda detay vermedi.